W iDIABETYK.PL zrealizujesz wniosek NFZ!

  • bez wychodzenia z domu
  • z szybką i darmową dostawą

Jak zamówić towar z refundacją NFZ?

  1. Mając zlecenie NFZ zamów refundowane produkty przez nasz sklep wchodząc w górnym menu do głównych kategorii produktów, lub załóż zamówienie telefonicznie pod numerem tel. (32)42 26 231 lub tel. 507 179 144.
  2. Odbierz paczkę z zamówieniem od kuriera.

Jakie wyroby dla diabetyków podlegają refundacji?

Diabetycy w Polsce mogą korzystać z dofinansowania na szereg produktów pomagających w leczeniu cukrzycy. Jakie wyroby podlegają refundacji w 2020 roku?

Insulina


Insulina jest niezbędna dla osób chorujących na cukrzycę, aby normować poziom glukozy we krwi. W 2020 roku na liście leków refundowanych dla cukrzyków nie zaszły znaczne zmiany. Obowiązujące w poprzednim roku ceny pozostały na podobnym poziomie.

Wycofano długo działający analog insuliny Semglee w formie roztworu do wstrzykiwania, natomiast na listę wprowadzono Ryzodeg – długo i szybko działający analog.

Leki doustne


W leczeniu cukrzycy stosowane są leki doustne pozwalające na unormowanie i obniżenie poziomu cukru. W porównaniu z 2019 rokiem na liście refundowanych leków doustnych w leczeniu cukrzycy nie dokonano znacznych zmian.

Na liście leków refundowanych nadal znajdują się na flozyny. Są to leki doustne nowej generacji używane w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi, które powodują jej usuwanie z organizmu razem z moczem. Stosowanie flozyn przeciwdziała powikłaniom w cukrzycy typu 2, między innymi schorzeniom nerek oraz serca i naczyń krwionośnych. Refundacja leków z tej grupy dostępna jest tylko u wybranych pacjentów w trzeciej linii leczenia cukrzycy typu 2, czyli wtedy, gdy metformina oraz pochodne sulfonylomocznika nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Na liście leków refundowanych od początku 2020 roku znajduje się też nowy typ leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Są to leki inkretynowe, które używane są w leczeniu cukrzycy typu 2. Oddziałują one na układ inkretynowy, powodując obniżenie poziomu glukozy, a ponadto pomagają w redukcji nadmiernej masy ciała. Określane są również jako agoniści GLP-1.

Dostępne są leki refundowane na cukrzyce zawierające substancje aktywne semaglutyd i dulaglutyd.

Paski do glukometrów


Paski pozwalają na przeprowadzenie pomiaru poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru. Dla wyrobów jak paski do glukometru refundacja pozostała bez zmiany. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Wyroby medyczne
Diabetycy mogą skorzystać z szerokiej gamy wyrobów medycznych w leczeniu cukrzycy. Lista refundacyjna obowiązująca od 9 lipca 2019 roku nadal pozostaje aktualna i znajdują się na niej:
- pompy insulinowe
- zestawy infuzyjne (wkłucia) do pomp insulinowych
- pojemniki na insulinę
- transmitery CGM
- sensory CGM
- sensory FGM

Pompy insulinowe


Dla sprzętu jak pompa insulinowa refundacja wynosi 100% u osób z cukrzycą typu 1 do 26. roku życia. Aby otrzymać sprzęt, konieczne jest przejście specjalnego szkolenia w ośrodku posiadającym podpisaną umowę z NFZ.

Pojemniki na insulinę


Pojemniki na insulinę do osobistej pompy insulinowej podlegają refundacji. Są one przeznaczone dla diabetyków z cukrzycą typu 1, którzy leczeni są z użyciem pompy insulinowej. Osoby uprawnione mogą otrzymać 5 sztuk zbiorników.

Zestawy infuzyjne
Zestawy infuzyjne, inaczej wkłucia, zbudowane są z igły, kaniuli oraz z drenu. Są one używane do dostarczania insuliny za pomocą pompy insulinowej. Refundacji podlega do 10 sztuk zestawów miesięcznie. W przypadku pacjentów do 26. roku życia oraz kobiet ciężarnych refundacja wynosi 100%, natomiast dla pozostałych jest to 70%.

Sensory CGM


Sensory do CGM, czyli Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii refundowane są dla osób do 26. roku życia, które chorują na cukrzycę typu 1 i korzystają z pompy insulinowej. Można otrzymać 4 sztuki miesięcznie.

Refundacji podlegają:
- sensor ENLITE CGM-RT
- sensor Dexcom CGM-RT G4 PLATINUM/G5
- sensor Guardian Sensor 3

Transmitery CGM

Transmitery do CGM (Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii) refundowane są raz na 8 miesięcy. Zasady refundacji jak w przypadku sensorów CGM.

Refundacji podlegają:
- transmiter CGM-RT Dexcom G4 PLATINUM
- transmiter CGM-RT Dexcom G5 Mobile
- transmiter Guardian Connect (MMT-7821NE)
- transmiter Guardian Link 3
- transmiter MiniLink (MMT-7703WW)

Sensory FGM


Sensory do Monitorowania Glikemii Flash FGM są refundowane dla osób w wieku od 4. do 18. roku życia z cukrzycą typu 1 i z bardzo dobrze monitorowaną glikemią. Można otrzymać 2 sztuki czujników na miesiąc. Refundacji podlega czujnik FreeStyle Libre. Czytnik do sensora wydawany jest za darmo.

Dokładne informacje o refundowanych wyrobach znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2020 r.