Potwierdzona cukrzyca bezobjawowa – co dalej?

Jest podstępną chorobą, która bardzo często rozwija się w ukryciu i bezobjawowo. Aby możliwe było jej zdiagnozowanie, konieczne są regularne badania. To pozwoli w odpowiednim czasie ją zdiagnozować. Wśród pierwszych objawów wskazujących na rozwój cukrzycy może być wzmożone pragnienie, bardzo częste oddawanie moczu, senność, osłabienie, spadek masy ciał, czy apatia. Nierozpoznana, a tym samym i nieleczona prowadzi do bardzo szerokich powikłań.

Jak odczytywać wyniki?
Diagnostyka cukrzycy odbywa się zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, według których rozpoznanie choroby jest możliwe do stwierdzenia w dwóch przypadkach. Jeśli cukrzyca przebiega objawowo i bezobjawowo.
Poziom glikemii wskazujący na cukrzycę z objawami:
≥200 mg/dl – przypadkowe badanie, przeprowadzone o dowolnej porze, bez względu na posiłki. Badanie bezwzględnie należy powtórzyć.
Poziomy glikemii wskazujące na cukrzycę bez objawów:
≥126 mg/dl – badanie przeprowadzone na czczo, wyniki uzyskane z dwóch niezależnych badań,
≥200 mg/dl – po doustnym teście obciążenia glukozą.

Cukrzyca 126 mg dl co to znaczy?
Cukrzyca sygnalizuje swą obecność ponadnormatywnym stężeniem glukozy we krwi lub moczu. Tak też należy odczytywać wynik „cukrzyca 126 mg/dl wynik uzyskany w dwukrotnym badaniu”, który przekracza dopuszczalne normy. W tym przypadku kolejnym krokiem będzie ustalenie, jaki jest jej rodzaj.

Sprawdź naszą ofertę zestawów infuzyjnych.

Cukrzyca typu 1 czy typu 2

Możliwości są dwie. Cukrzyca typu 1, która wymaga leczenia insuliną. Dotyka głównie dzieci i ludzi młodych Odznacza się silnymi objawami. Badania laboratoryjne wskazują zaś na znacznie podwyższony poziom cukru we krwi i obecność cukru w moczu.

Cukrzyca typu 2 dotyka głównie osoby w starszym wieku. Wymaga wprowadzenia diety. Jeśli sama dieta nie pomaga również leków obniżających poziom cukru, a z czasem także insuliny.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która wymaga leczenia
Wyniki badań, które wskazują na cukrzycę, a także ustalenie przez lekarza, jaki jest jej typu, są podstawą do podjęcia leczenia. Niezależnie od rodzaju cukrzyca wymaga natychmiastowej zmiany stylu życia, a także wdrożenia zasad związanych ze zdrowym odżywianiem i samokontroli. Dieta powinna być urozmaicona, porcje mniejsze, spożywane o tych samych porach. Cukrzyk musi unikać potraw wpisanych w dietę cukrzycową, m.in. musi zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, soli, białej maki, a także słodyczy i alkoholu.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga systematycznej kontroli lekarskiej, stałych badań i stosowania farmakoterapii w postaci leków obniżających poziom cukru lub insuliny.

Zawarte w artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla
każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy
interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.