Potwierdzona cukrzyca bezobjawowa – co dalej?

Jest podstępną chorobą, która bardzo często rozwija się w ukryciu i bezobjawowo. Aby możliwe było jej zdiagnozowanie, konieczne są regularne badania. To pozwoli w odpowiednim czasie ją zdiagnozować. Wśród pierwszych objawów wskazujących na rozwój cukrzycy może być wzmożone pragnienie, bardzo częste oddawanie moczu, senność, osłabienie, spadek masy ciał, czy apatia. Nierozpoznana, a tym samym i nieleczona prowadzi do bardzo szerokich powikłań.

Jak odczytywać wyniki?
Diagnostyka cukrzycy odbywa się zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, według których rozpoznanie choroby jest możliwe do stwierdzenia w dwóch przypadkach. Jeśli cukrzyca przebiega objawowo i bezobjawowo.
Poziom glikemii wskazujący na cukrzycę z objawami:
≥200 mg/dl – przypadkowe badanie, przeprowadzone o dowolnej porze, bez względu na posiłki. Badanie bezwzględnie należy powtórzyć.
Poziomy glikemii wskazujące na cukrzycę bez objawów:
≥126 mg/dl – badanie przeprowadzone na czczo, wyniki uzyskane z dwóch niezależnych badań,
≥200 mg/dl – po doustnym teście obciążenia glukozą.

Cukrzyca 126 mg dl co to znaczy?
Cukrzyca sygnalizuje swą obecność ponadnormatywnym stężeniem glukozy we krwi lub moczu. Tak też należy odczytywać wynik „cukrzyca 126 mg/dl wynik uzyskany w dwukrotnym badaniu”, który przekracza dopuszczalne normy. W tym przypadku kolejnym krokiem będzie ustalenie, jaki jest jej rodzaj.

Sprawdź naszą ofertę zestawów infuzyjnych.

Cukrzyca typu 1 czy typu 2

Możliwości są dwie. Cukrzyca typu 1, która wymaga leczenia insuliną. Dotyka głównie dzieci i ludzi młodych Odznacza się silnymi objawami. Badania laboratoryjne wskazują zaś na znacznie podwyższony poziom cukru we krwi i obecność cukru w moczu.

Cukrzyca typu 2 dotyka głównie osoby w starszym wieku. Wymaga wprowadzenia diety. Jeśli sama dieta nie pomaga również leków obniżających poziom cukru, a z czasem także insuliny.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która wymaga leczenia
Wyniki badań, które wskazują na cukrzycę, a także ustalenie przez lekarza, jaki jest jej typu, są podstawą do podjęcia leczenia. Niezależnie od rodzaju cukrzyca wymaga natychmiastowej zmiany stylu życia, a także wdrożenia zasad związanych ze zdrowym odżywianiem i samokontroli. Dieta powinna być urozmaicona, porcje mniejsze, spożywane o tych samych porach. Cukrzyk musi unikać potraw wpisanych w dietę cukrzycową, m.in. musi zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, soli, białej maki, a także słodyczy i alkoholu.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga systematycznej kontroli lekarskiej, stałych badań i stosowania farmakoterapii w postaci leków obniżających poziom cukru lub insuliny.

Zawarte w artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla
każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy
interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Comments (0)

No comments at this moment