Zakup pompy insulinowej – ile zapłacimy?

Pompa insulinowa to niezwykle popularne urządzenie wspomagające leczenie cukrzycy, wybierane szczególnie przez dzieci i młodzież. Podawanie insuliny przy użyciu pompy zapewnia chorym bardzo dobre efekty. Umożliwia ona prawidłowe wyrównanie glikemii, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Zakup pompy wiąże się z kosztami, chociaż w niektórych przypadkach urządzenie to jest refundowane.

Refundacja pompy insulinowej i osprzętu w przypadku dzieci i młodych dorosłych

Pompa insulinowa jest refundowana w przypadku diabetyków do 26 roku życia, którzy chorują na cukrzycę typu 1. O refundację należy ubiegać się w oddziale szpitalnym lub przychodni diabetologicznej, posiadającej umowę z NFZ na zakup pomp.

Aby otrzymać refundowaną pompę należy zgłosić się do odpowiedniego ośrodka. Ich listę można wyszukać na stronie internetowej: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PozostaleSwiadczenia. W polu „Specjalizacja” należy zaznaczyć „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej” lub „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dzieci”, a następnie wybrać właściwe województwo. Po zgłoszeniu się do ośrodka, należy przejść kwalifikacje. Polegają one na rozmowie z diabetologiem oraz analizie wyników leczenia. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do otrzymania pompy, będzie on musiał poczekać na urządzenie od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Diabetyk poniżej 26 roku życia może liczyć na stuprocentową refundację zestawów infuzyjnych do pompy. Również zbiorniczek na insulinę podlega refundacji od końca 2017 roku. Niestety najczęściej pacjenci nie mogą sami wybrać modelu pompy, tylko dostają taki, który zwyciężył w przetargu. Fakt, że jest ona udostępniana pacjentowi za darmo, to niewątpliwie duże ułatwienie. Dzięki temu cukrzycy przed 26 rokiem życia wymagający podawania insuliny przy pomocy pompy, ponoszą jedynie koszt samej insuliny. Brak konieczności opłaty za pompę insulinową wiąże się jednak z długim czasem oczekiwania na otrzymanie tego urządzenia.

Refundacja pompy insulinowej i osprzętu w przypadku osób dorosłych

Diabetycy w wieku powyżej 26 lat również mogą liczyć na refundację zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej, jednak jest ona tylko częściowa. Refundacją objęte są wkłucia i dreny, ale już nie zbiorniki na insulinę. Jeśli chodzi o samą pompę insulinową, dla osób po 26 roku życia nie są one refundowane. W celu zakupu tego urządzenia należy znaleźć firmę farmaceutyczną, w której chcemy zakupić pompę i zgłosić się do jej przedstawiciela regionalnego. Koszt zakupu pompy można pokryć w całości gotówką, ale jest także możliwość płatności na raty. Z czasem można liczyć też na różne promocje, np. zniżkę 20% za zakup kolejnej pompy w tej samej firmie. Jedna pompa służy pacjentowi zwykle ok. 6 do 8 lat, warto zatem sprawdzić, czy firma oferuje zniżki dla lojalnych klientów.

Diabetyk płacący 30% ceny za zapas wkłuć do pompy insulinowej wystarczający na 1 miesiąc, poniesie koszt rzędu 90 zł. Do tego dochodzi koszt pojemników na insulinę – za 1 zapłacimy ok. 9 zł. Liczba pojemników zużytych w ciągu jednego miesiąca zależy od konkretnego pacjenta i jego zapotrzebowania na insulinę. Średnio będzie to pomiędzy 4 a 8 sztuk, a zatem ich miesięczny koszt będzie wynosić od 36 do 72 zł.

Ceny pomp insulinowych


W Polsce dostępne sa pompy insulinowe takich producentów, jak: Glucopharma, Ypromed, Roche i Medtronic. Posiadają one zróżnicowane funkcje, dlatego im nowocześniejszy model wybierzemy, tym więcej zapłacimy.

Do podstawowych pomp insulinowych należą:Dana Diabetescare od Glucopharma – ok. 4.000 zł
mylife YpsoPump od Ypromed – ok. 7.000 zł
Accu Chek Spirit Combo od Roche, z pilotem – ok. 7.000 zł
Paradigm 715 od Medtronic – ok. 9.000 zł

Pompa insulinowa z ciągłym monitoringiem glikemii:


Paradigm 722 od Medtronic, z transmiterem i 5 elektrodami – ok. 12.000 zł

Pompa insulinowa z ciągłym monitoringiem glikemii i hipoblokadą:


Paradigm Veo od Medtronic, z transmiterem i 5 elektrodami – ok. 15.000 zł
Posiada ona funkcję, która zatrzymuje podawanie insuliny na 2 godziny, gdy przekroczony zostanie ustalony próg dla hipoglikemii.

Pompa insulinowa z systemem SmartGuard:


MiniMed 640G od Medtronic, z transmiterem, glukometrem i 5 elektrodami – ok. 18.000 zł
Urządzenie to jest w stanie przewidzieć hipoglikemię i wstrzymać podawanie insuliny, zanim do tego dojdzie. Wznawia jej podawanie wtedy, gdy glikemia zaczyna wzrastać. Model ten nie jest refundowany.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.