Stopa cukrzycowa: przyczyny, wygląd, leczenie ran cukrzycowych

Zespół stopy cukrzycowej, czyli w skrócie stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań pojawiających się w przebiegu cukrzycy. Do jej powstania dochodzi na skutek hiperglikemii, czyli nadmiernego poziomu cukru we krwi. W jaki sposób można rozpoznać stopę cukrzycową? Jak ją leczyć?

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa jest zespołem dolegliwości, które dotykają stopy u osób z cukrzycą. Szacuje się, że występuje ona u około 6-10 proc. diabetyków zarówno z cukrzycą typu 1, jak i typu 2.

Gdy stopa cukrzycowa nie jest prawidłowo leczona, wtedy może prowadzić do nieodwracalnych zmian, co często kończy się na konieczności jej amputacji. Właśnie dlatego diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę na stopy, ponieważ to właśnie one narażone są na powstanie trudnych w leczeniu ran cukrzycowych.

Przyczyny zespołu stopy cukrzycowej

Powstanie stopy cukrzycowej ma miejsce jako powikłanie po nieprawidłowo leczonej cukrzycy lub też w przypadku braku jej leczenia. Długo utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do ich miażdżycy.

Poza powyższym mechanizmem wyróżnia się jeszcze jedną przyczynę – zespół neuropatyczny, który wywołany jest przez nieprawidłowe działanie nerwów obwodowych. Pacjent ma wtedy problemy z czuciem w tkankach, dlatego nie zauważa ich otarć, ran. Nawet niewielki kamyczek w bucie może przyczynić się do pojawienia poważnego zranienia, które będzie trudne w leczeniu.

Na miażdżycę naczyń krwionośnych oraz zaburzenia neurologiczne w przebiegu cukrzycy w szczególnym stopniu narażone są stopy. Jakie są objawy stopy cukrzycowej?

Jak wyglądają rany cukrzycowe?

Na skutek stopy cukrzycowej dochodzi do zwiększonego ryzyka powstawania ran, które określane są jako rany cukrzycowe. Zanim do nich dojdzie, pojawiają się również wstępne objawy, w tym drętwienie, mrowienie kończyn i zaburzenia ich czucia. Zmienia się także naskórek. Jak wygląda stopa cukrzycowa? Skóra staje się szorstka, pęka, widać na niej odciski i inne niedoskonałości.

Gdy pacjent nie podejmie odpowiedniego leczenia, wówczas na stopach zaczynają formować się rany. Jak wygladaja rany cukrzycowe? Mają one postać owrzodzeń, początkowo powierzchownych, a potem bardziej rozległych. Są one także narażone na nadkażenia bakteryjne – może wtedy sączyć się wydzielina ropna, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach.

źródło: https://www.coloplast.pl/Global/Poland/ULOTKI%20PDF/WSC/stopa%20cukrzycowa_A5-2014-01.pdf

źródło: https://www.coloplast.pl/Global/Poland/ULOTKI%20PDF/WSC/stopa%20cukrzycowa_A5-2014-01.pdf

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej powinno przebiegać dwutorowo – farmakologicznie oraz za pomocą odpowiednich środków do stosowania zewnętrznego. Dodatkowo ważne jest odciążenie stopy, na przykład za pomocą opatrunków, kul czy wózka inwalidzkiego.

Gdy na stopach widoczne są owrzodzenia, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu zmian i wykonaniu drenażu. Także zaleca się wtedy stosowanie antybiotyków, by zapobiegać zakażeniu bakteryjnemu.

Po zabiegu kluczowe jest systematyczne zmienianie opatrunków i postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Jak zadbać o stopę cukrzycową w domu?

W jaki sposób diabetyk powinien zadbać o swoje stopy w warunkach domowych? Domowe sposoby na stopę cukrzycową to przede wszystkim częste mycie stóp w wodzie o temperaturze do około 37 stopni Celsjusza. Następnie stopy osusza się i nakłada na nie odpowiednie kosmetyki o działaniu pielęgnującym – nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym.

Pacjenci powinno nosić również specjalistyczne obuwie oraz miękkie skarpetki bez ściągaczy i drażniących szwów.

Warto też pamiętać o tym, że w leczeniu cukrzycy i stopy cukrzycowej duże znaczenie ma właściwa dieta.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.