Przewlekłe zapalenie trzustki a cukrzyca wtórna

Jej przyczyną mogą być inne choroby lub długotrwałe przyjmowanie leków, które zaburzają funkcję insuliny i metabolizm glukozy. Cukrzyca wtórna, pomimo tego, że odznacza się podwyższonym poziomem cukru we krwi, nigdy nie jest główną chorobą. Jest rzadką postacią cukrzycy, stanowiącą zaledwie 2-3% wszystkich przypadków. Czy u jej podłoża może leżeć zapalenie trzustki?

Trzustka i jej choroby

Jest kluczowym narządem gruczołowym ważącym zaledwie 60-125 gramów, który leży w nadbrzuszu. Wydziela ważne hormony, które regulują poziom cukru we krwi i są odpowiedzialne za spalanie energii – insulinę i glukagon. Trzustka jest odpowiedzialna również za produkcję enzymów trawiących tłuszcze, białka i cukry. Niestety atakuje ją wiele chorób takich jak ostre lub przewlekłe zapalenie, nowotwór, kamica, torbiel, czy mukowiscydoza.

Dlaczego wtórna cukrzyca może być konsekwencją przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki jest długotrwałym procesem zapalnym, który toczy się w miąższu trzustki. Prowadzi on do nieodwracalnych zmian morfologicznych narządu. Poza bólem brzucha odznacza się również niewydolnością funkcji trzustki. Choroba w czasie niestety postępuje. Początkowo zmiany są widoczne tylko w badaniu histologicznym, z czasem dochodzi do włóknienia trzustki ze zwapnieniami, zanikiem miąższu i zmianami przewodów trzustkowych. Przyczyna tej choroby tkwi w nadużywaniu alkoholu, paleniu papierosów, autoimmunologicznym zapaleniu trzustki, czy w wysokokalorycznej diecie obfitej w białka i tłuszcze.

Trzustka będąca narządem odpowiedzialnym za produkcję i wydzielinę insuliny do krwi, uszkodzona na skutek choroby czy urazu mechanicznego może doprowadzić do cukrzycy wtórnej. Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki opiera się na przyjmowaniu enzymów trzustkowych. Niestety leczenie prowadzi w większości przypadków (75%) do zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Często sama dieta nie wypływa na poprawę stanu zdrowia chorego. Wówczas podaje się insulinę. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, podejmuje się leczenie zabiegowe, a nawet i chirurgiczne.

Cukrzyca powstała w wyniku przewlekłego zapalenia trzustki wywołana jest m.in. niedoborem insuliny i jest wyjątkowo trudną do leczenia odmianą tej choroby.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.