Masz cukrzycę? O czym pamiętać jeśli chodzi o posiłek przed snem

Wśród wielu kłopotów, jakie wiążą się z cukrzycą, jest dylemat: co powinniśmy jeść. Na szczęście większość zaleceń co do diety u osób chorych na cukrzycę, pokrywa się z ogólnymi wytycznymi co do prawidłowego odżywiania również u osób zdrowych, przez co często nie ma potrzeby prowadzić oddzielnej kuchni dla cukrzyka i dla pozostałych członków rodziny. Wśród tych zasad warto wymienić oparcie diety na produktach zbożowych, picie mleka lub jego przetworów, oraz ograniczanie jedzenia mięsa. W miejsce alkoholu i słodyczy powinny znaleźć się owoce i warzywa, nie zapominajmy też o piciu dużej ilości wody i niezaniedbywaniu codziennej aktywności fizycznej, bowiem nadwaga i otyłość to nasi poważni wrogowie. Jednak pomimo tych uwag natury ogólnej, bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych reguł, jeśli chodzi o nasz ostatni posiłek przed snem.

Kolacja cukrzyka

Gdy wśród naszych dolegliwości znajduje się też cukrzyca co jeść przed snem staje się dużo ważniejszym pytaniem, niż w przypadku osób zdrowych. Śpiąc, nie mamy niestety możliwości bieżącego dostosowywania naszego odżywiania do zmian poziomu cukru we krwi. Musimy zatem zaplanować nasz posiłek tak, aby w czasie snu nasz poziom cukru nie spadł zbyt nisko. Jedną z zasad jest tu więc jedzenie posiłku jak najpóźniej, najlepiej bezpośrednio przed snem. Wtedy powinno nam wystarczyć cukru aż do pobudki i śniadania, które jest również bardzo ważne w diecie cukrzycowej. Skoro jednak wiemy już, kiedy powinniśmy jeść kolację i dlaczego jest to takie ważne, to czas też
zadać pytanie – co powinniśmy wieczorem spożywać?

Sprawdź nasze urządzenia do pomiaru cukru.

Cukrzyca co jeść przed snem

Jeśli spożywamy dziennie 4 lub 5 posiłków, to kolacja powinna pokrywać około 25% naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli wydzielamy dodatkowo jeden, mały posiłek spożywany bezpośrednio przed snem, to zmniejszmy wartość energetyczną kolacji do 20%, wprowadzając w zamian 10% energii w postaci posiłku przed snem. Nie oznacza to jednak, że muszą to być posiłki bardzo obfite. W większości przypadków nawet zwykła sałatka owocowa spełni wymagania wieczornego posiłku, a przy tym będzie smaczna i szybka w przygotowaniu. Jeśli jednak taka sałatka pozostawia uczucie głodu, to lepszym pomysłem może być risotto z warzywami albo omlet z ziemniakami – będą dużo bardziej treściwe. Gdy natomiast czasem mamy ochotę na zwykłe kanapki – czemu nie, ale dużo lepiej będzie, jeśli przyrządzimy je w oparciu o chleb żytni, na który położymy np. łososia.
Wystarczy chwila wprawy i może się okazać, że zaczniemy się po prostu smacznie i zdrowo odżywiać – bez względu na to, że głównym powodem jest cukrzyca.

Zawarte w artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla
każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy
interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.