Cukrzyca jest uznawana dziś za chorobę cywilizacyjną, ponieważ dotyczy sporej części społeczeństwa. Niestety coraz więcej też odnotowuje się przypadków zachorowań wśród dzieci, choć jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że chorują osoby dorosłe i otyłe.

Diabetyk

Diabetyk to inaczej cukrzyk, czyli osoba cierpiąca na cukrzycę. Osoba ta żyje pod określonym rygorom, który w głównej mierze dotyczy kwestii żywienia. Każdy diabetyk zobowiązany jest do nieustannego kontrolowania parametrów przyjmowanych pokarmów, dzięki czemu też możliwe będzie zapewnienie utrzymanie właściwej masy ciała w przypadku cierpienia na cukrzycę typu 2, lub utrzymanie odpowiedniego balans pod kątem przyjmowanych dawek insuliny (w przypadku cukrzycy typu 1). Cukrzyca uznawana jest za jedną najpowszechniej występujących chorób metabolicznych. Według dostępnych danych, na całym świecie choruje na nią ponad 420 miliony ludzi. W samej Polsce odnotowuje się 3 mln zachorowań, z czego podaje się ok. 2 milionów leczonych pacjentów.

Główne objawy cukrzycy typu 1

Każdy diabetyk bez problemu jest w stanie wskazać główne objawy cukrzycy, wśród nich najbardziej popularne są np. nagły spadek masy ciała, a także niezwykle charakterystyczne dla cukrzyków wzmożone pragnienie. Odnotowuje się też ogólne osłabienie organizmu, a w niektórych przypadkach pojawienie się zmian ropnych na skórze czy przewlekłych stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych. Co więcej wśród odnotowywanych objawów rozwoju choroby cukrzycowej podaje się też  np. kwaśny zapach z ust (dotyczy to osób, u których występuje wysokie stężenie glukozy we krwi), senność. W przypadku cukrzyca typu 1 (cukrzyca insulinozależna) wszystkie objawy pojawiają się  gwałtownie, w nasilonym stanie, tym samym utrudniają one codzienne funkcjonowanie. Co ciekawy, chora osoba pomimo dobrego apetytu szybko traci na wadze.Zwykle tez osoby chore wypijają bardzo duże ilości płynów i to  niezależnie np. od warunków atmosferycznych (nawet w chłodne dni), odczuwają ciągłe zmęczenie, oraz wzmożoną senność.

Cukrzyca typu 2

W przypadku cukrzyca typu 2, przez lata osoby chore mogą nie zauważać żadnych nietypowych objawów, ponieważ mogą być one utajone. W wielu też przypadkach diabetyk dowiaduje się, że jest chory po rutynowych badaniach lub w przypadku pojawienia się powikłań (jak   zawał serca). Ze względu na to, niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie poziom cukru we krwi, a już szczególnie w przypadku osób, które obciążone są ta chorobą genetycznie (w rodzinie występowała cukrzyca) lub też są otyłe czy też cierpią na inne choroby jak np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca.

Nietypowe objawy cukrzycy

Wśród standardowych objawów cukrzycy występują też takie, których zwykle nie wiążemy z rozwojem tej choroby. Tu na uwagę zasługują takie objawy jak np. częste zakażenia układu moczowego, świąd skóry, atopia czy też problemy z widzeniem, a nawet drażliwość. Podobnie w przypadku cukrzycy ciążowej- kobiety bardzo często nie mają standardowych objawów choroby, a w trakcie rutynowych badań okazuje się, że właśnie zachorowały.

 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.