Jak wybrać glukometr?

Chociaż podstawową funkcją każdego glukometru jest pomiar znajdującego się we krwi cukru, to wybór odpowiedniego urządzenia może przysporzyć nieco problemów. Na rynku dostępne są różnorodne modele charakteryzujące się odmienną dokładnością, możliwością współpracowania z pompami insulinowymi, wyposażeniem w dodatkowe funkcje jak głosowy odczyt wyników, czy też posiadające możliwość podłączenia do aplikacji telefonicznej. Wybór odpowiedniego sprzętu będzie zależny m.in. od typu cukrzycy, na który cierpimy oraz indywidualnych preferencji. Jak wybrać glukometr?

Jedynym parametrem urządzenia, które ma podstawowe znaczenie dla każdego chorującego jest dokładność wykonywanego pomiaru. Nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt powinien umożliwić badanie, którego precyzja nie będzie odbiegała od wyników, które uzyskalibyśmy podczas sprawdzania poziomu glukozy w laboratorium. Ponadto glukometr jest potrzebny zarówno osobom, dla których urządzenie to jest jedynym narzędziem do samokontroli, jak i dla chorych na co dzień korzystających z systemów ciągłego monitorowania glikemii. W takim wypadku sprzęt posłuży do weryfikacji wyników podawanych przez CGM.

Zanim dokonamy zakupu:

1. Dokładność badaniaChcąc uzyskać pewność co do wiarygodności pomiaru należy się upewnić, że zarówno glukometr, jak i paski spełniają najnowsze normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Obecnie najwyższej jakości urządzenia charakteryzują się spełnieniem normy ISO 15197:2015. Każde spośród dostępnych w kraju urządzeń spełnia normy ISO, aczkolwiek część z nich jest zgodna normami sprzed wielu lat. Niektóre ze sprzedawanych glukometrów są zgodne z normami z 2003 r. W takim wypadku urządzenie będzie oznaczone, jako zgodne z normą ISO 15197:2003. Innym czynnikiem mającym wpływ na dokładność pomiaru są paski do glukometru. Pamiętajmy, aby po otwarciu szczelnie zamykać opakowanie oraz trzymać paski w umiarkowanej temperaturze.

2. Sposób pozyskiwania pomiaru


Współczesne glukometry wykorzystywać mogą dwa różne sposoby na zbadanie poziomu cukru we krwi. Chociaż obydwa są skuteczne, to charakteryzują się odmienną precyzją.

• glukometry fotometryczne – starsze z dostępnych modeli wykorzystują tzw. metodę fotochemiczną. Polega ona na sprawdzaniu przez urządzenie natężenia odbitego światła,

• glukometry elektrochemiczne – urządzenia badają poziom glukozy poprzez sprawdzenie przepływu prądu, będącego rezultatem reakcji znajdującej się we krwi glukozy z odczynnikiem z paska.


3. Konieczna ilość krwi

Niegdyś glukometry potrzebowały stosunkowo dużej ilości krwi, aby móc przeprowadzić wiarygodne badanie. Współcześnie, najlepsze urządzania wymagają niewielkiej kropli krwi o wielkości 0,5-0,6 µl. Ważne, aby pobierana do badania krew nie była wyciśnięta za pomocą palców.

4. Kodowanie

W przypadku części spośród dostępnych modeli przed rozpoczęciem nowego opakowania pasków będziemy musieli przeprowadzić kodowanie. Można tego dokonać za pomocą tzw. klucza kodującego lub poprzez wybór odpowiedniego kodu za pomocą paska na glukometrze. Chcąc zagwarantować sobie komfort użytkowania oraz i uniknąć ryzyka pomyłki powinniśmy wybrać model, który tego nie wymaga.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.