Aplikacje dla diabetyków. Sprawdź, jak łatwiej kontrolować cukrzycę!

Z cukrzycą można żyć jeszcze łatwiej, gdy korzysta się z nowoczesnych technologii. Oto aplikacje mobilne, które powinien poznać każdy diabetyk!

Przeliczanie WW i WBT

Zdiagnozowana cukrzyca wymaga odpowiedniego kontrolowania diety. Aby łatwiej skomponować swój program żywieniowy, warto zainstalować na swoim telefonie aplikacje dla cukrzyków służące do przeliczania WW – wymienników węglowodanowych oraz WBT – wymienników białkowo-tłuszczowych. Aplikacje te umożliwiają szybkie i łatwe wykonanie odpowiednich obliczeń. Wystarczy umieścić w nich informacje o składnikach posiłku oraz jego gramaturze, aby od razu uzyskać wyniki. Dodatkowo mogą one podawać kalorie, składniki odżywcze dań, zapisywać menu, aby od razu przeliczać WW i WBT najczęściej wybieranych posiłków.

Najpopularniejsze kalkulatory WW i WBT:
- VitaScale kalkulator kalorii i wymienników,
- 3MC kalkulator wymienników.

Dzienniczki cukrzyka

Drugą grupą programów na telefony dla diabetyków są dzienniczki cukrzyka. To rozbudowane aplikacje, które umożliwiają zapisywanie posiłków, przyjętych leków, wysiłku fizycznego. Wpisy można także uzupełnić o inne dane, na przykład o opis własnego samopoczucia. Wybrane dzienniczki cukrzyków współpracują z glukometrami – takie aplikacje mobilne dla cukrzyków pobierają wtedy informacje o poziomie cukru. Na tej podstawie generują wykresy i raporty. Mogą także zawierać kalkulatory wymienników oraz kalkulatory bolusa – wyliczają dawkę insuliny do podania przez pompę insulinową. Mobilne dzienniczki diabetyków to aplikacje, które są bardzo pomocne, a przy tym są proste w obsłudze. Razem z nimi osoba chorująca na cukrzycę typu 1 lub 2 może łatwo kontrolować swoje wyniki. Stanowią one również dodatkową motywację do zdrowego żywienia i systematycznego zażywania leków.

Najpopularniejsze dzienniczki cukrzyka:

- mySugr
- Diabdis – dzienniczek diabetyka
- Diabetes:M

Aplikacje do glukometrów, systemów FGM i CGM

Mobilna aplikacja dla diabetyków może współpracować z urządzeniami do pomiaru poziomu krwi, aby ułatwiać odczytywanie i gromadzenie wyników. Tego typu oprogramowanie używane jest do glukometrów paskowych, ale również do systemów FGM (flash glucose monitoring) wykorzystujących sensory umieszczane w skórze i CGM (continuous glucose monitoring) współpracujących z pompami insulinowymi. Aplikacje mobilne dla cukrzyków łączą się z glukometrami dzięki połączeniu Bluetooth lub wykorzystują systemy NFC – są one dostępne tylko w wybranych smartfonach. Aby przesłać dane, wystarczy zbliżyć do siebie urządzenia. Informacje przekazywane są natychmiast – są one prezentowane w formie wyników, wykresów, raportów, które mogą być również przesłane bezpośrednio do lekarza.

Najpopularniejsze aplikacje do glukometrów, systemów FGM i CGM:

- mySugr – współpracuje z glukometrami Accu-Chek;
- LibreLink – stosowana z sensorami FGM FreeStyle Libre Abbott, można zastosować także nakładki jak Glimp, Xdrip czy Tomato App, które umożliwiają wykorzystanie aplikacji do pomiarów CGM;
- Dexcom CLARITY – współpracuje z produktami Dexcom;
- CONTOUR DIABETES app – przeznaczona do glukometrów CONTOUR;
- Istel Health – do glukometrów Abra Smart BT.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.