Close

Październik 30, 2017

Dlaczego wtórna cukrzyca może być konsekwencją przewlekłego zapalenia trzustki

Cukrzyca wtórna to jedna z postaci cukrzycy, której główną przyczyną są przyjmowane leki albo różne zespoły chorobowe. Identycznie jak w przypadku zwykłej cukrzycy (typu 1 i 2) podstawowym objawem wtórnej cukrzycy jest przede wszystkim podwyższony poziom cukru we krwi. Pamiętać należy jednak o tym, że w tym konkretnym przypadku cukrzyca nie jest wiodącą chorobą. Zwiększony poziom glikemii może być spowodowany innymi chorobami albo przyjmowanie substancji chemicznych, które zaburzają metabolizm glukozy i funkcję insuliny.

Dlaczego wtórna cukrzyca może być konsekwencją przewlekłego zapalenia trzustki

Trzustka jak powszechnie wiadomo jest narządem, który odpowiedzialny jest między innymi za produkcję i wydzielanie insuliny do krwi. Uszkodzenie trzustki poprzez proces chorobowy albo uraz, może w dużym stopniu prowadzić do rozwoju cukrzycy. W chwili obecnej najczęstszymi przyczynami uszkodzenia trzustki, które mogą spowodować wtórną cukrzycę jest zapalenie trzustki, urazy mechaniczne albo rak trzustki. Warto wspomnieć również i o tym, że uszkodzenie trzustki musi być znaczne, aby mogło dojść do cukrzycy wtórnej. Jedynym wyjątkiem w tym przypadku jest rak trzustki, który może spowodować cukrzycę nawet po zajęciu stosunkowo niewielkiej części trzustki.

Jakie są objawy cukrzycy wtórnej?

Objawy cukrzycy wtórnej są identyczne jak w przypadku zwykłej cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Aby uznać cukrzycę za wtórną, niezbędne jest wykazanie choroby albo stanu, który przyczynia się do występowania podwyższonego poziomu cukru we krwi. Na szczególną uwagę zasługują osoby, które zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi albo te osoby, które przyjmują leki iperglikemizujące. Osoby te powinny bardzo systematycznie kontrolować swój poziom cukru we krwi. Pamiętać należy także i o tym, że zwiększone stężenie glukozy w wielu przypadkach może nie powodować praktycznie żadnych objawów, aż do momentu w którym to nie dojdzie do wzrostu glikemii. Wzrost ten może spowodować bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zawarte w artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla
każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy
interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

na podstawie:
https://www.doz.pl/czytelnia/a1962-Cukrzyca_a_przewlekle_zapalenie_trzustki
https://www.pfm.pl/baza_chorob/cukrzyca/przewlekle-zapalenie-trzustki-i-cukrzyca/1042

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *