Close

Listopad 23, 2017

Masz cukrzycę? O czym pamiętać jeśli chodzi o posiłek przed snem

Wśród wielu kłopotów, jakie wiążą się z cukrzycą, jest dylemat: co powinniśmy jeść. Na szczęście większość zaleceń co do diety u osób chorych na cukrzycę, pokrywa się z ogólnymi wytycznymi co do prawidłowego odżywiania również u osób zdrowych, przez co często nie ma potrzeby prowadzić oddzielnej kuchni dla cukrzyka i dla pozostałych członków rodziny. Wśród tych zasad warto wymienić oparcie diety na produktach zbożowych, picie mleka lub jego przetworów, oraz ograniczanie jedzenia mięsa. W miejsce alkoholu i słodyczy powinny znaleźć się owoce i warzywa, nie zapominajmy też o piciu dużej ilości wody i niezaniedbywaniu codziennej aktywności fizycznej, bowiem nadwaga i otyłość to nasi poważni wrogowie. Jednak pomimo tych uwag natury ogólnej, bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych reguł, jeśli chodzi o nasz ostatni posiłek przed snem.

Kolacja cukrzyka

Gdy wśród naszych dolegliwości znajduje się też cukrzyca co jeść przed snem staje się dużo ważniejszym pytaniem, niż w przypadku osób zdrowych. Śpiąc, nie mamy niestety możliwości bieżącego dostosowywania naszego odżywiania do zmian poziomu cukru we krwi. Musimy zatem zaplanować nasz posiłek tak, aby w czasie snu nasz poziom cukru nie spadł zbyt nisko. Jedną z zasad jest tu więc jedzenie posiłku jak najpóźniej, najlepiej bezpośrednio przed snem. Wtedy powinno nam wystarczyć cukru aż do pobudki i śniadania, które jest również bardzo ważne w diecie cukrzycowej. Skoro jednak wiemy już, kiedy powinniśmy jeść kolację i dlaczego jest to takie ważne, to czas też
zadać pytanie – co powinniśmy wieczorem spożywać?

Sprawdź nasze urządzenia do pomiaru cukru.

Cukrzyca co jeść przed snem

Jeśli spożywamy dziennie 4 lub 5 posiłków, to kolacja powinna pokrywać około 25% naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli wydzielamy dodatkowo jeden, mały posiłek spożywany bezpośrednio przed snem, to zmniejszmy wartość energetyczną kolacji do 20%, wprowadzając w zamian 10% energii w postaci posiłku przed snem. Nie oznacza to jednak, że muszą to być posiłki bardzo obfite. W większości przypadków nawet zwykła sałatka owocowa spełni wymagania wieczornego posiłku, a przy tym będzie smaczna i szybka w przygotowaniu. Jeśli jednak taka sałatka pozostawia uczucie głodu, to lepszym pomysłem może być risotto z warzywami albo omlet z ziemniakami – będą dużo bardziej treściwe. Gdy natomiast czasem mamy ochotę na zwykłe kanapki – czemu nie, ale dużo lepiej będzie, jeśli przyrządzimy je w oparciu o chleb żytni, na który położymy np. łososia.
Wystarczy chwila wprawy i może się okazać, że zaczniemy się po prostu smacznie i zdrowo odżywiać – bez względu na to, że głównym powodem jest cukrzyca.

Zawarte w artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla
każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy
interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *